Logo Gmina Rachanie

News

Dożynki 2022

31.08.2022

Plon niesiemy niesiemy plon, W gospodarza w gospodarza dom, Żeby dobrze plonowało Po sto korcy z kopy dało, ........

 

W niedzielę 28 sierpnia  rolnicy i sadownicy podziękowali za zebrane plony podczas dożynek Gmino- Parafialnych , które odbyły się w Werechaniach.

Uroczystość zaczęła się od uroczystego wejścia korowodu w , którym  uczestniczyły: poczty sztandarowe, władze gminy, zaproszeni goście, delegacje z poszczególnych miejscowości, które niosły piękne wieńce dożynkowe i wypieki z mąki z tegorocznych zbiorów. Korowód ubarwiły także zespoły ludowe z terenu gminy.  Następnie podczas Mszy Świętej Polowej koncelebrowanej przez Proboszcza parafii Rachanie, Grodysławic zostały poświęcone przyniesione plony. Homilię wygłosił  Ks. dr hab. Piotr Szczur, adiunkt - Katedry Historii Kościoła na KUL.

Następnie zaczął sie blok rozrywkowy. Mieszkańcy i KGW "Werechanki" przygotowały scenkę rodzajową przedstawiającą  cały proces od zebrania kłosów aż do wypieku chleba. Z wykorzystaniem prostych narzędzi, które były wykorzystywane w przeszłości.

Miło nam, że pomyśleliście Państwo o nas tj. samorządowcach przy tworzeniu tej inscenizacji. Bawiliśmy się doskonale.

Dzieci z zespołu "Urwisy" działającego przy GOK Rachanie pod kierunkiem Pani Dyrektor Jolanty Mrozowskiej oraz Ewy Krawczyk zaprezentowały tańce ludowe w nowych strojach, które zostały zakupione w ramach projektu "EtnoPolska 2022".

Zespoły śpiewacze pod kierunkiem Pana Stanisława Seńko umilały uczestnikom czas wykonując przygotowane utwory.

Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja powołana przez organizatorów przyznała I miejsce – sołectwu Werechanie , II- Grodysławice , III- Siemierz . Pozostałe wieńce zostały wyróżnione. Wszyscy otrzymali ufundowane przez Wójta Gminy nagrody pieniężne stosownie do zajmowanych miejsc. Dożynkom towarzyszyła wystawa twórczości ludowej twórców z terenu gminy, przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rachaniach. Blok zabaw tematycznie związanych z tradycjami dożynkowymi został przygotowany i przeprowadzony przez członkinie KGW Werechanki oraz mieszkańców miejscowości. Były również atrakcje dla dzieci.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi i zaangażowaniu członkiń KGW oraz  mieszkańców Werechań oraz organizatorów impreza dożynkowa była udana i ciekawa. Dziękujemy !

Dziękujemy wszystkim zespołom śpiewaczym, tanecznym, solistom za udział w uroczystości podczas dożynek. Składamy serdeczne podziękowania dla osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości.  Dożynki uważamy za bardzo udane. Dopisali  zaproszeni goście w osobach :Pan Tomasza Zieliński Poseł na Sejm RP, Pana Jarosław Korzeń W-ce Starosta Tomaszowski, Pani Teresa Semczyszyn, W-ce Przewodnicząca Rady Powiatu, Radni Gminy Rachanie, Sołtysi Gminy Rachanie. Dopisała również pogoda, która sprawiła że wielu mieszkańców naszej Gminy wspólnie świętowalo zakończenie zbiorów.

Życzymy miłych wspomnień z tegorocznego święta plonów Gminy Rachanie.

Wójt gminy zaprasza

Roman Miedziak

Przyjęcia interesantów:

Urząd Gminy Rachanie

ul. Dolna 1
22-640 RACHANIE
tel.: 84 647-11-03, 84 647-11-04
fax: 84 647-11-03
e-mail: sekretariat@rachanie.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.