Logo Gmina Rachanie

News

News zdjęcie id 305

Uczennice z Gminy Rachanie laureatami I miejsca w konkursie LUBELSZCZYZNA – MOJA MAŁA OJCZYZNA

06.07.2021

Uczennice z Gminy Rachanie laureatami I miejsca w konkursie

LUBELSZCZYZNA – MOJA MAŁA OJCZYZNA

XIII edycja 2020/2021

EUROREGION „ROZTOCZE”

Z przyjemnością informujemy , że Uczennice klasy VII- Zuzanna Tychlowiec, Julia Urbańska i Aleksandra Budzyńska, przystąpiły do  Konkurs Ekologiczno–Regionalnego , którego celem było poszerzanie wiedzy o regionie wykraczającej poza treści zawarte w szkolnych programach nauczania oraz promowanie „Małych Ojczyzn”.

Pracą konkursową było opracowanie wydania specjalnego gazetki szkolnej, które wykonał 3-osobowy zespół redakcyjny a władze samorządu zajęły się jej złożeniem i  wydaniem. Wspólne działanie zaowocowało, gdyż praca okazała się najlepsza i zajęła pierwsze miejsce w konkursie szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa lubelskiego.

Ideą tego cyklicznego konkursu było bliższe poznanie województwa lubelskiego przez uczniów i nauczycieli, upowszechnianie wiedzy o Małych Ojczyznach, eksponowanie wydarzeń, postaci, miejsc mało znanych lub zapomnianych oraz tych, które są wyjątkowe i niepowtarzalne. Każda z kolejnych edycji konkursu porusza aktualną tematykę dotyczącą regionu.

Bieżąca edycja służyć będzie popularyzacji wiedzy o utworzeniu EUROREGIONU ROZTOCZE  jako siedemnastego  euroregionu w Polsce.

Stowarzyszenie Samorządów Euroregion „Roztocze” powołano 20 maja 2020r. w Tomaszowie Lubelskim. Tworzą go 52 jednostki samorządu terytorialnego z województw lubelskiego i podkarpackiego – geograficznie od Kraśnika do Lubaczowa. Priorytetem w zakresie działalności Euroregionu „Roztocze” jest dalsze tworzenie warunków do rozwijania współpracy transgranicznej bezpośrednio sąsiadujących obszarów Ukrainy i Polski.

Euroregion daje szerszą możliwość planowania i realizowania różnych przedsięwzięć wzbogacających atrakcyjność turystyczną Roztocza poprzez poprawę infrastruktury, rozwój przedsiębiorczości i działalności rolniczej, ochronę zasobów przyrodniczych, prowadzenie działań zapobiegających zagrożeniom i klęskom żywiołowym. Ważnym działaniem nowego euroregionu będzie wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez popularyzowanie produkcji i promocji zdrowej żywności jako towaru eksportowego.

 Nad specjalnym wydaniem gazetki , która dotyczy naszego regionu pracował zespół redakcyjny składający się z  uczennic klasy VII Zespołu Szkolno- Przedszkolnego. Zuzanna Tychlowiec, Julia Urbańska, Aleksandra Budzyńska pod opieką p. Moniki Kalman z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy nad gazetką i przeprowadziły wywiad  z P. Wójtem Romanem Miedziakiem i P. sekretarz Agatą Niedziółką na temat celów i zalet uczestnictwa  gminy  Rachanie w  Stowarzyszeniu Euregion „Roztocze”

Szczegóły z rozmowy  w wydaniu okolicznościowym gazetki , którą można odnaleźć stronie Gminy Rachanie.

Gratulujemy sukcesu oraz zachęcamy wszystkich do dalszych wspólnych działań na rzecz promocji Gminy Rachanie.

 

Monika Kalman

Agata Niedziółka

Euroregion  Wydanie specjalne - pobierz

Wójt gminy zaprasza

Roman Miedziak

Przyjęcia interesantów:

Urząd Gminy Rachanie

ul. Dolna 1
22-640 RACHANIE
tel.: 84 647-11-03, 84 647-11-04
fax: 84 647-11-03
e-mail: sekretariat@rachanie.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.