Logo Gmina Rachanie

News

News zdjęcie id 241

Będzie jaśniej i bezpieczniej — nowe oświetlenie uliczne w miejscowości Werechanie

12.06.2020

Informujemy, że kolejna inwestycja w gminie Rachanie została zakończona z sukcesem. Tym razem mieszkańcy mogą cieszyć się nowo powstałym, energooszczędnym oświetleniem ulicznym. Oświetlenie zostało zamontowane na odcinku drogi wojewódzkiej w miejscowościach Werechanie. W dniu 4 czerwca 2020 r. dokonano odbioru technicznego wykonanej inwestycji. Po zrealizowaniu inwestycji w miejscowości jest zdecydowanie jaśniej, co wpłynie na poziom bezpieczeństwa pieszych i kierowców.

Oświetlona droga Nr 850

Inwestycja została wykonana w ramach zadania „Budowa oświetlenia ulicznego w pasie drogi wojewódzkiej Nr 850 Tomaszów Lubelski – Józefówka – Alojzów w miejscowości Werechanie”.  Na realizację inwestycji przetarg został rozstrzygnięty z końcem lutego tego roku.
W przetargu wzięło udział 3 firmy, najkorzystniejszą ofertę z punktu widzenia kryteriów przetargowych złożyła firma EL-MAR Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Sportowej 1, 42-700 Lubliniec. Wójt Gminy Rachanie Roman Miedziak podpisał umowę na wykonanie zadania inwestycyjnego w dniu 4.02.2020 r.

Zakres prac obejmował wykonanie:

  • budowę przyłącza kablowego nn 0,4 kV – szt. 1,
  • budowę nowej linii kablowej oświetlenia ulicznego – 0,990 km,
  • montaż słupów i opraw typu LED – 29 szt.

Oświetlenie uliczne — koszt inwestycji 

Koszt realizacji inwestycji w zakresie robót budowlanych wyniósł 245 824,52 zł.
Od opracowania projektu budowlanego w 2018 r. i uzyskaniu pozwolenia budowlanego na budowę inwestycji Urząd Gminy regularnie podejmował starania o pozyskanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej lub środków krajowych na dofinansowanie planowanego zadania. 

Cena bezpieczeństwa mieszkańców

Jednak żaden z programów dotyczących wsparcia finansowego nie przewidywał możliwości wsparcia tego typu inwestycji. Pilna potrzeba poprawy bezpieczeństwa skłoniła władze gminy do realizacji inwestycji ze środków finansowych własnych — pochodzących z budżetu gminy.

Bezkolizyjne słupy 

Ważnym aspektem wykonanej inwestycji jest możliwość demontażu dotychczasowego nieefektywnego oświetlenia ulicznego. Wcześniejsze lampy umieszczono na słupach energetycznych usytuowanych na działkach prywatnych w znacznej odległości od drogi wojewódzkiej Nr 850. Demontaż istniejących słupów energetycznych umożliwi bezkolizyjne użytkowanie działek przez właścicieli nieruchomości, na których znajdują się słupy. Nowy projekt oświetlenia jest odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców. Tym samym zrealizowane będą wielokrotnie zgłaszane postulaty, dotyczące usunięcia kolidujących słupów.

Zmniejszenie zużycia energii i komfort mieszkańców 

Jak podkreśla Roman Miedziak Wójt Gminy Rachanie;
„To kolejny już etap działań w zakresie poprawy infrastruktury oświetleniowej na terenie gminy Rachanie. To bardzo ważne zadanie z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców wsi Werechanie i użytkowników drogi wojewódzkiej Nr 850. Wykonana inwestycja wpływa także na zwiększenie wydajności oświetlenia, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej a co się z tym wiąże zmniejszenie kosztów oświetlenia oraz podniesienie komfortu życia mieszkańców – mówi wójt i dodaje, że w planie są kolejne inwestycje poprawiające oświetlenie w gminie Rachanie.
I.K.

Wójt gminy zaprasza

Roman Miedziak

Przyjęcia interesantów:

Urząd Gminy Rachanie

ul. Dolna 1
22-640 RACHANIE
tel.: 84 647-11-03, 84 647-11-04
fax: 84 647-11-03
e-mail: sekretariat@rachanie.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.