Logo Gmina Rachanie

News

News zdjęcie id 131

Uroczystość upamiętnienia żołnierzy różnych narodowości spoczywających na cmentarzu w Pawłówce

03.08.2017

30 lipca 2017 r. na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej
w Pawłówce, odbyła się uroczystość upamiętnienia żołnierzy różnych narodowości spoczywających na tym cmentarzu. Jej inicjatorem był Proboszcz Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach, ks. dr Krzysztof Kłos, który po ubiegłorocznej uroczystości  odnowieniu cmentarza zaproponował, by podobne obchody organizować cyklicznie, oddając hołd poległym żołnierzom a jednocześnie promując w świecie Pawłówkę i gminę Rachanie.

 W imprezie uczestniczyła grupa 45 osób z Austrii, z parafii
Sankt Martin i Neumartkt an der Ybbs, która przebywa w Polsce wraz ze swoim proboszczem, Polakiem, ks. Danielem Kostrzyckim. Obecny był także Konsul Honorowy Austrii w Lublinie p. Piotr Majchrzak. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele zaprzyjaźnionej gminy Kołaczyce na Podkarpaciu, delegacja z Ukrainy, przedstawiciele władz samorządowych powiatu tomaszowskiego i sąsiednich gmin. Licznie przybyli mieszkańcy Pawłówki a także innych miejscowości naszej gminy i powiatu. Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Rachanie Roman Miedziak, Parafia Rzymsko-Katolicka w Rachaniach, Stowarzyszenie Zespołu Artystycznego „Jawor”, KGW oraz OSP w Pawłówce a także Zespół „Podolanie” z tejże miejscowości. W ramach imprezy był także realizowany projekt Stowarzyszenia Zespołu Artystycznego „Jawor” z Michalowa pod nazwą „Historia i kultura łączą narody”.

Uroczystość rozpoczęła koncertem pieśni patriotycznych przygotowanych przez Zespoły „Podolanie”  i „Jawor”.

Zebranych gości powitał Wójt Gminy Rachanie Roman Miedziak. Następnie została odprawiona Msza Święta w intencji poległych żołnierzy, mieszkańców Pawłówki oraz wszystkich  przybyłych gości, której przewodniczył ks. Prałat Czesław Grzyb wspólnie z ks. Danielem Kostrzyckim i ks. Krzysztofem Kłosem. Msza był celebrowana w językach polskim  i niemieckim z udziałem chóru austriackiego i Zespołu „Jawor”. W związku z tym, że na cmentarzu spoczywają żołnierze różnych narodowości walczący w armiach austro - węgierskiej oraz rosyjskiej,  modlitwy w intencji poległych odmówiono w językach polskim, niemieckim i rosyjskim. Uroczystość uświetnił udział Szwadronu Ułanów oraz Związku Piłsudczyków RP.

Kolejnym punktem programu było poświęcenie miejsca modlitewnego
„W harmonii z Bogiem i naturą”, które jest jednocześnie jedną ze stacji powstającej trasy turystycznej. Pawłówka, jako bardzo urokliwa krajobrazowo wieś, jest jednocześnie wsią zapomnianą i zaniedbaną. Jedyną szansą na jej rozwój jest promocja miejscowości jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Wąwozy, wzgórza i doliny z przepiękną i nieskażoną przyrodą, cmentarz wojenny, historia a także gościnność mieszkańców Pawłówki są szansą na jej rozwój i lepsze życie. Stacja „W harmonii z Bogiem i naturą” powstała obok dzikiego wysypiska śmieci w tzw. „Rowach”.  Miejsce to zostało uprzątnięte
z inicjatywy Katarzyny i Stanisława Ważnych  wspieranych przez grupę mieszkańców: Elżbietę i Aleksandra Rechulów, Wiolettę i Wiesława Trześniowskich,  Katarzynę, Stanisławę i Zbigniewa Żdanów, Małgorzatę Obuchowicz oraz Ewę i Jacka Monsielów.

Dużego wsparcia udzielił także Wójt Gminy Rachanie  Roman Miedziak.

Zawieszona na drzewie kapliczka Matki Boskiej stała się inspiracją do utworzenia nad malowniczymi leśnymi wąwozami  miejsca zadumy, modlitwy                   i refleksji „W harmonii z Bogiem i naturą”. Nowy krzyż wykonali Czesław Iwanicki i Sylwester Rechul a wizerunek Jezusa ufundowały rodziny Ważnych, Żdanów, Trześniowskich, Rechulów, Pazerów, Monsielów oraz ks. Krzysztof Kłos. Tablice informacyjne wykonała Agata Wójcik.

 Po uroczystościach modlitewnych, w miejscowej remizo-świetlicy odbyło się wspólne spotkanie zaproszonych gości, które zacieśniło wzajemne kontakty między narodami polskim i austriackim. Śpiewy w różnych językach, tańce i rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych. Wśród gości zaproszonych był m.in. zespół ludowy z zaprzyjaźnionej z gminą Rachanie Gminy Kołaczyce w województwie podkarpackim, na terenie której znajdują się również cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej. Dlatego też obie gminy pielęgnują kontakty z Austrią starając się tym samym łączyć narody i pokolenia. A poprzez historię i kulturę budować wspólną przyszłość Europy.

Imprezę sponsorowali: p. Piotr Majchrzak, państwo Dorota i Jacek Lewiccy, p. Kazimierz Wolańczuk, p.Stanisław Wlaź.

Zdjęcia

Wójt gminy zaprasza

Roman Miedziak

Przyjęcia interesantów:

Urząd Gminy Rachanie

ul. Dolna 1
22-640 RACHANIE
tel.: 84 647-11-03, 84 647-11-04
fax: 84 647-11-03
e-mail: sekretariat@rachanie.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.